حواس در حیوانات

مارها عموماً به سختی می توانند ببینند و قوّه‌ی بینایی ضعیفی دارند و به همین دلیل از روش منحصر به فرد برای جهت یابی استفاده می کنند آن ها با نوکِ زبان خود، رقیق ترین و ضعیف ترین آثار بو را به داخلِ دهان می کشند و نوک آن را در یک فرورفتگی در سقف دهان فرو می برند. این فرورفتگی در عضوی قرار دارد که مجرای افقی باریکی در مخاط بینی جانور است و به کیسه‌ی بدون مجرایی منتهی می شود و به نام کاشف آن عضو« جاکابسونی» نام گرفته است. به وسیله‌ی این عضو مارها تشخیص می دهند، آیا « بوهای جالب توجه در هوا وجود دارد، یا خیر؟» « زبان در آوردن مار» در واقع ترکیبی از حواس چشایی و بویایی جانور است که بسیار ظریف ساخته شده و تکامل یافته است. مارها به این وسیله نه تنها طعمه‌‌ی خود، بلکه به عنوان مثال، جفت خود را برای تولید مثل، و آب را برای نوشیدن و شنا کردن در آن، می سابند. بسیاری از سوسمارها و در این مورد به خصوص سوسمارهای بزرگ یا « واران» ها نیز، اغلب اوقات زبان خود را پی در پی بیرون می آورند.

در مارها، پلک چشم ها( پلک بالا و پایین) روی یکدیگر رشد یافته اند و تشکیل یک پرده‌ی شفاف را می دهند. هر چند که خیلی عجیب به نظر می رسد، اما مارها همیشه پلک چشم هایشان بسته است و چنین به نظر می رسد که مار اصلاً پلک چشم نداد.

اما سوسمار کور ، مانند همه‌ی سوسمارهای دیگر پلک های چشم متحرک دارد و می تواند مانند ما انسان ها چشم ها را ببندد و باز کند و ابداً کور نیست و هم چنین مار سوسمارِ کور، برخلاف مارها حفره های شنوایی دارد.

 

                                                 

قدرت بینایی پرندگان:

  پرندگان بیشتر در هوا حرکت می کنند و به نحو شایسته ای حوزه‌ی وسیع بینایی خود را با چشم های تیز بین کنترل می کنند. چشم پرندگان هم از نظر سرعت انجام عمل تطابق و هم از نظر تیز بینی از چشم آدمی برتر است. این جانوران هم از فاصله‌ی کم و هم از فاصله‌ی زیاد اجسام را روشن تر و واضح تر از انسان می بینند و می توان گفت چشم پرندگان مانند میکروسکوپ و و تلسکوپ کار می کند. تجربیات علمی پرنده شناسان ثابت کرده است که تیز بینی یک پرنده‌ی شکاری مانند قوش 8 برابر است.

 انسان است و جغد نیز هنگام غروب در روشنایی تیره و اندک ده برابر بهتر از انسان قدرت بینایی دارد. هم چنین تجربیات دانشمندان نشان می دهد پرندگان تمام رنگ ها را تشخیص می دهند. به عقیده بعضی علمای پرنده شناسی، قدرت تشخیص رنگ آبی در پرندگان از رنگ های دیگر کمتر است.

 

 

 

 

حسّ شنوایی پرندگان:

آیا پرندگان گوش دارند؟ 

  پرندگان دارای دو گوش می باشند که در طرفین سر آن ها مانند انسان قرار دارند.

گوش انسان و پرندگان:

  گوش انسان اصواتی که دامنه‌ی ارتعاشات آن ها بین 20 تا 17000 سیکل در ثانیه باشد را می شنود. که تقریباً برابر 8 اُکتاو می باشد البته در تمام آدم ها قدرت شنوایی یکسان نیست. در میان پرندگان، چلچله‌ی انگلیسی صوت هایی به ارتعاش 675 تا 11500 سیکل در ثانیه را می شنود.

چنین به نظر می رسد که پرندگان صداها را از فواصل بیشتری نسبت به انسان بشنوند، مثلاً پرندگان صدای هواپیما را قبل از آن که در صحنه دید مسئولین برج ظاهر شود یا صدایی از آن تشخیص دهند، را می شنوند.

در جنگ جهانی اول در فرانسه پرندگان صدای انفجار را از فاصله‌ی 200 میلی می شنیده اند که انسان صدا را از این فاصله هیچ گاه نمی تواند بشنود.

 

1- سوسمار کور: به خانواده ای از سوسمارها گفته می شود که در آن ها دست و پا به صورت زایده های کوچکی در بدن درآمده و حتی کاملاً ازبین رفته است.  

 

حسّ لا مسه‌ی پرندگان

آیا حسّ لامسه‌ی پرندگان قوی است ؟

  اگر چه در این زمینه بین علمای پرنده شناس اختلاف عقیده وجود دارد، اما به عقیده‌ی بعضی از آن ها پرندگان دارای حسّ لامسه‌ی تکامل یافته و پیش رفته ای هستند.

 

حساس ترین ناحیه‌ی بدن پرندگان

  بدون شک حساس ترین قسمت بدن پرندگان بستگی به نوع پرنده دارد. در پرندگان مانند اردک، قو ، غاز و انواع نظیر آن ها که هنگام شب بدون آنکه طعمه‌ی خود را ببینند آن را از لابلای لجن ها پیدا می کنند، نوک منقار، حساس ترین ناحیه‌ی بدن پرنده می باشد. در کبوتران برآمدگی مجاور سوراخ های بینی، حساس ترین ناحیه‌ی بدن است. و در کلیه‌ی پرندگان ساحلی که در یافتن غذا با منقار کاوش می کنند، حساس ترین اندام لمسی منقار می باشد.

 

آیا حسّ بویایی پرندگان قوی است ؟

از مجموعه تجربیاتی که دانشمندان در این مورد کسب کرده اند، نتیجه‌ی بدست آمده این است که برخلاف حسّ بینایی، بویایی پرندگان خیلی صعیف است یک دلیل برای اثباتِ این مطلب، باز شدن سوراخ ها در منقار شاخی و خشکِ پرندگان است.

پستانداران که در بین جانوران داری حسّ بویای قوی در حدّ اعلای تکاملی هستند، سوراخ های بینی طویل و مرطوب دارند و سلول های بویایی مخاط بینی در سطح وسیع و مرطوبی پراکنده اند.

 

 

پرندگان

 

 گوش کدام پرنده قوی است؟

جغدحس شنوایی بسیارقوی دارد.

کدام جانور هم پستاندار است وهم پرنده؟

خفاش  پستانداراست چون مو دارد.اونمی تواند ببیندولی حس شنوایی قوی دارد.

بزگترین پرنده کدام است؟

شترمرغ بزرگترین پرنده است .شترمرغ5/2متربلندی دارد.

کوچکترین پرنده کدام است؟

مرغ مگس خوار کوچگترین پرنده است.مرغ مگس خوار فقط 3متر اززنبوربزرگتر است.

.

ازکدام پرنده قبلا به جای پست چی استفاده می کردند؟

از  کبوتردرقبل به جای پست چی استفاده می کردند.بیش از289کبوتر وجود دارد.

پرسرعت ترین پرنده کدام است؟

/ 4 نظر / 532 بازدید
سعید برزگر

ازسایت ریرن کردم

مریم

سلام خسته نباشید لذت بردم راستی قالبتان را دوباره ویرایش کنید چون صفحه اصلی و عناوین .....در بالای صفحه غیر فعال است شاگرد کوچک و دوستار شما مریم[دست]

parscloop.com

سلام دوست عزیز ! قالب جدید سایتم آماده شد لطفا بهم سر بزن و نظربده اگه هنوز لینکم رو ثبت نکردی ، منو با اسم : پارس کلوپ لینک کن و بگو با چه اسمی لینکت کنم ممنون ، منتظرت هستم

خانه پژوهش

امیر مومنان(ع) می فرمایند: بهترین آموختنی ها برای جوانان و نوجوانان چیزهایی است که در بزرگسالی به آن نیازمند میشوند. [گل]شرح نهج البلاغه، ابن ابی الحدید، ج20، ص333[گل]