روش مونته‌سوری

 
مونته سوری
 

ماریا مونته سوری (1952-1870م) مربی کودکان معلول بود که در خانواده‌ای مرفه در ایتالیا به دنیا آمد. در زمانی که دختران اجازه‌ی تحصیلات دانشگاهی نداشتند با وجود مخالفت پدر، با حمایت مادرش به دانشکده‌ی پزشکی رفت و او نخستین دختری بود که در ایتالیا پزشک شد.
چون بسیاری از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و بهداشتی حاضر به استخدام او نبودند ناچار شد سرپرستی یکی از مراکز کودکان معلول و بیمار را بپذیرد. او در حین کار در آن مرکز متوجه برنامه‌های آموزشی و تربیتی کودکان شد و دریافت که فرصت آزاد برای تجربه کردن به آنان داده نمی‌شود. چون علاقه داشت در این زمینه کاری انجام دهد به دانشگاه بازگشت و در رشته تعلیم و تربیت و جامعه‌شناسی تحصیل کرد و با الگوها و روش‌های آموزشی آشنا شد. سپس به جای برنامه‌های آموزشی موجود الگوی جدیدی برای بچه‌ها ارائه داد.
مونته سوری مراکزی را برای اجرای برنامه‌های خود تأسیس کرد که سبب شد دیدگاه‌هایش در سراسر کشور گسترش و مورد استقبال قرار گیرد اما چون دیدگاه‌های مونته‌سوری مبتنی بر آزادی بود دولت فاشیستی موسولینی به او اجازه‌ی فعالیت نداد و به اسپانیا تبعیدش کرد و مدارس او نیز بسته شد. دولت موسولینی بعدها با دعوت رسمی او را به کشور بازگرداند با این حال مونته‌سوری که تحمل حکومت فاشیستی را نداشت از ایتالیا گریخت. در سال‌های جنگ جهانی دوم به هلند و سپس به هند رفت و با افکار و اندیشه‌های صلح طلبانه‌ی گاندی آشنا شد. در سال‌های آخر عمر مدال افتخار یونسکو را به سبب خدمات خود به آموزش دریافت کرد و در 82 سالگی در کشور هلند در گذشت.

 

روش مونته‌سوری

مونته‌سوری معتقد بود اگر می‌توان کودکان کم‌توان ذهنی را به سطح کودکان عادی رسانید، توانایی‌های بالقوه‌ی کودکان عادی چیست؟ به راستی چرا باید سطح آموزشی تا این حد پایین باشد که در پاره‌ای از موارد در تست‌های هوش کودکان عادی هم‌تراز کودکان معلول ذهنی باشند؟ مونته‌سوری معتقد بود که ذهن و دست کودکان به شدت به هم وابسته‌اند. باید محیطی فراهم ساخت تا در آن کودکان خردسال از طریق دست‌کاری وسایل و با مشاهده و تمرینات تکراری خود، از محیط بیاموزند. برخلاف تصور عده‌ای که آموزش روش مونته‌سوری را مختص دوره‌ی پیش‌دبستانی می‌دانند، ساختار این آموزش‌ها کودکان را از پیش از تولد تا سن دوازده سالگی در برمی‌گیرد.

در روش مونته‌سوری:

  • کودکان می‌آموزند که از خود، دیگران و محیط زیست مراقبت کنند.
  • مبنای کار، خود محوری است و نه رقابتی.
  • کمک به رشد شخصیت کودک از طریق به‌وجود آوردن شایستگی و مهارت.
  • کمک به توانایی‌های بالقوه‌ی کودک در همه‌ی حیطه‌های زندگی.
  • والدین جزیی مکمل در آموزش کودکان و بخشی طبیعی از زندگی کلاسی روزمره محسوب می‌شوند.
  • پذیرش تغییرات شخصی و علایق کودکان برای تغییرات در نقطه نظرات و عادات روزمره‌ی آنان است.
  • آموزش آزادانه همراه با بازی و شادی در طبیعت و زندگی است.
  • آموزش صلح، همکاری و آرامش از درون ما و خانه‌ی ما شروع می‌شود. و ده‌ها مورد دیگر.

 

بنابراین از نظر مونته‌سوری که بخش‌عمده‌ای از زندگی خود را صرف شناخت کودک و نیازهای وی نمود، تربیت کودکان امری تصادفی نیست و این تنها در سایه دوست داشتن کودک، شناخت مراحل رشد وی و چگونگی برخورد با رفتارهای او است.
هدف ما در پیش‌دبستانی و دبستان علوی نوین از برگزاری کلاس مونته‌سوری دست‌یابی به اهداف متعالی این اندیشمند بزرگ در تربیت عزیزان و نونهالان این مرز و بوم است و معتقدیم برای درک کودکان و دوست داشتن آنان ابتدا باید جهان هستی را شناخت و با درک صحیح از واقعیت‌های موجود است که می‌توان به این مهم دست یافت.

/ 0 نظر / 11 بازدید